Stipendija vai pabalsts?

(c) http://bbh-labs.com

Šodien māsa saņēma stipendiju konkursa rezultātu, un, kā jau viņai iepriekš teicu – ja nebūs ieguvusi stipendiju, tad man jau ir gatavs ieraksts. Tad nu manas solītās domas par stipendiju jautājumu. Kā par laimi, paspēju bakalaura līmenī studēt vēl pirms jaunajiem lēmumiem, ka stipendiju maksā pēc sociālā stāvokļa nevis sekmēm, un līdz ar to – gadu arī saņemt to. Bet mana māsa šogad iestājās universitātē, pēc sekmēm būdama pirmā kursā no aptuveni 70 studentiem, un valsts stipendiju nesaņēma, tikai pateicoties jaunajiem noteikumiem par to, ka priekšrocība ir maznodrošinātām personām.

Es uzskatu, ka tas ir pilnīgs absurds, un pēc sarunas ar māsu, sapratu, ka, piemēram, vienam no stipendijas saņēmējam tēvs strādā ārzemēs, alga Latvijā netiek reģistrēta un ģimene tiek atzīta par maznodrošināto, lai gan naudas patiesībā netrūkst. Tāpat neloģiski, ka stipendiju, kas pēc definīcijas ir finansiāls labums par izciliem rezultātiem studijās, saņem persona, kas kursā pēc sekmēm ierindojas astotajā vietā. Man šķiet negodīgi, ka dažu latu atšķirība vecāku algās ļauj vienai personai iegūt stipendiju, ko patiesībā reāli būtu pelnījis cits students.

Turklāt, pameklējot internetā, uzzināju, ka maznodrošinātām ģimenēm jau pienākas dažāda veida atbalsti un pabalsti, gan komunālo rēķinu nomaksai, gan studiju atlaides. Galu galā, neviens taču neliedz arī maznodrošinātiem studentiem cītīgi mācīties un šo stipendiju saņemt! Tam tomēr būtu jābūt motivācijas instrumentam, lai studentam ir uz ko tiekties. Jo šobrīd, tas ko iemācās jaunie studenti – nav nozīmes sekmēm, galvenais, ka proti pareizi sakārtot dokumentus, lai varētu iegūt kādu pabalstu. Man ir prieks, ka māsa ir gana apzinīga, un zinu, ka stipendijas nesaņemšana neietekmēs viņas studijas negatīvi, bet tajā pašā laikā, pēc savas pieredzes, skaidri zinu, ka vienreiz saņemta stipendija (par izcilām sekmēm) liek saprast savas spējas un tiekties paveikt vēl vairāk. Un diezin vai, ka pabalsts varētu motivēt to saņēmējus, jo pamatā nav nepieciešams nekāds intelektuāls ieguldījums, lai to iegūtu.

Vēl tikai gribēju piebilst, ka es tiešām nevēlos aizvainot tos, kas godīgā ceļā (nevis veicot mahinācijas ar saviem statusiem) ir tikuši pie šīm stipendijām, jo nav jau viņu vaina, ka šādi lēmumi ir pieņemti. Ja reiz ir izdevība, tā protams ir jāizmanto.

Bet jautājums – vai tad nebūtu pareizi nomainīt nosaukumu un turpmāk izmaksāt vēl vienu valsts pabalstu un atklāti pateikt, ka ar stipendijām neatbalstām centīgus un gudrus cilvēkus?

Advertisements

2 thoughts on “Stipendija vai pabalsts?

  1. Tā nu viņš tagad ir, lai gan manā fakultātē stipendiju saņem arī vismaz 3 labākie pēc sekmēm katrā kursā! 🙂 Bet tas laikam gan tāpēc, ka uz stipendijām ir mazāks konkurss, jo vnk RTU MLKF, t.i., ķīmikos noteikti nav tik liels konkurss kā kaut kādā ekonomikas fakutlātē vai tml.
    Bet vispār, +1 par rakstu. Pilnīgi piekrītu Tev un žēl, ka Tava māsa, kura kursā ir 1.. nesaņem naudiņu. 😦

  2. Ooo, jā.. Par šo tēmu cepos pēdējās divas nedēļas. Nu principā vienu nedēļu. Jo pirmajā, kad pieteicos “stīpai” biju kursā 4 pretendente. Līdz ar to ļoti sapriecājos, jo zināju, ka parasti piešķir 6-7 stipendijas. Bet tad vienā nejaukā dienā mans prieks noplaka. Jo virs mums, kuriem bija sekmes, nāca tie, kuriem bija pareizie papīri. Tā nu pirmajā vietā tika cilvēks ar vidējo atzīmi 5,6 (galīgi ne 8. vieta kursā). Pilnīgi dūša apskrējās. Protams, man stīpu neredzēt kā savas ausis. Arī tai meitenei ne, kuras vidējā atzīme bija vienāda ar pirmo vietu kursā… Grrr.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s