Vai vari par sevi uzrakstīt stāstu?

Katram reizēm gribās, lai viņa dzīve būtu grāmatas vērta, vai vismaz kāda stāsta. Vai, mūsdienās aktuālāk, kāda laba seriāla, kuram visi ar nepacietību gaidītu nākamo sēriju un pārtraukumos starp sezonām, ik pa laikam pārskatītu iepriekšējās epizodes. Vakar, lekcijās par kvalitatīvām pētniecības metodēm, pieskārāmies tādai pieejai kā naratīva analīze, kas ļauj analizēt stāstus diezgan strukturētā veidā. Apskatījām dažādus piemērus, bet man atmiņā iespiedās uz vietas izdomātais, maģistrantūras studenta stāsts. Analīzē izmanto semiotiķa Greimasa (Greimas) shēmu, kas norāda, ka stāstā jāatrod seši komponenti – objekts, subjekts, opozīcija, atbalstītāji, sūtītājs un saņēmējs.

(c) http://www.english.ucsb.edu

Apskatot pēc šīs shēmas sevi, sapratu, ka visvairāk domāt liek sūtītāja kastīte – kas ir tas dzinulis, motivētājs, kas man liek darīt to, ko daru. Un sapratu, ka šādi var paskatīties uz sevi un savu mērķi visdažādākajās situācijās. Jo, pēc teorijas, ja ar visiem šiem komponentiem viss ir kārtībā, tad sanāk labs stāsts. Līdz ar to – ja, analizējot sevi konkrēta mērķa ietvaros, vari skaidri saprast un novērtēt visus sešus komponentus, tad varēsi par sevi uzrakstīt labu stāstu :).

Es domāju, ka lielākās problēmas var rasties, mēģinot definēt sūtītāju un atbildēt sev uz jautājumu, kāpēc es to daru? Man liekas, ka caur šo pieeju var labi mācīties – ir nepieciešams meklēt pareizos iemeslus kaut ko darīt, jo tikai tā tas var kvalitatīvi izdoties. Ja šis izklausās ļoti sausi un teorētiski (kā arī man sākumā likās), iesaku pamēģināt šādi izanalizēt kādu šī brīža procesu, stāstu, kas norisinās Tavā dzīvē. Diezgan droši varu apgalvot, ka būs interesanti atklājumi.

Tāds fiksais piemērs, īpaši neiedziļinoties, bet, lai ilustrētu ideju:

  • Objekts: es, maģistrantūras studenta lomā
  • Subjekts: Maģistra grāds Komunikācijas zinātnē (diploms)
  • Opozīcija: Darbs, Privātā dzīve (ideja no manas kursabiedrenes, bet man ļoti patika! :)). Kā jumtiņš visam pāri varētu būt – laika trūkums.
  • Pozīcija: Atbalstošie tuvinieki, informācijas pieejamība/bibliotēka, MIT
  • Sūtītājs: Velamā nākotnes profesija, kas pieprasa šāda līmeņa izglītību, sabiedrības spiediens (jā, jā, nevar noliegt), septembrī tāpat nebija, ko darīt (arī – true story, lai gan droši vien būtu gājusi mācīties arī, ja strādātu jau septembrī)
  • Saņēmējs: Komunikācijas zinātnes joma, nācijas attīstība, izglītības jomas attīstība (t.i. augstie, cēlie ieguvumi no manis, mazā gariņa)

Nu re, varu dzīvot mierīgi, ar manu stāstu viss ir gandrīz kārtībā. Turklāt vēl viens apstiprinājums manai teorijai, ka jebkuru sociālu teoriju var izprast, piemērojot to sev.

Varbūt mans stāsts nav pārak aizraujošs, bet pietiekami kvalitatīvs!:)

Advertisements

2 thoughts on “Vai vari par sevi uzrakstīt stāstu?

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s