Kas es esmu?

(c) http://changeidentity.net/

Jau pirms kāzām daudz domāju par to, kā būs, kad nomainīšu uzvārdu. Tomēr, uzvārds ir viena ļoti būtiska daļa no katra cilvēka identitātes. Un tad pēkšņi – vienā dienā tu principā esi cits cilvēks. Kāda tad ir tā pāreja? Varu pastāstīt tikai par savu pieredzi. Tā kā šis jautājums no identitātes perspektīvas man tiešām likās ļoti būtisks, es praktiski gadu apsvēru, ko pēc kāzām darīšu ar savu uzvārdu. Vispirms jau tāpēc, ka kā gan es pati jutīšos, un arī – kā mani uztvers citi. Turklāt izvēles grūtību pastiprināja manu vecāku humora izjūta, ieliekot man vārdu Māra pie uzvārda Āriņa, līdz ar to, ir maz cilvēku, kas mani, satiekot vien dažas reizes, jau nesauktu par Māriņu. Nomainot uzvārdu, paliktu vien Marāja 😀

Dažādu iemeslu dēļ nolēmu tomēr būt pavisam tradicionāla un pāriet vīra uzvārdā, tā „izbaudot” visu dokumentu un informācijas maiņas trakumu – esmu jau tikusi pie pases (tīri ok, tikai paraksts smieklīgs, jo pirmais oficiālais), pie tiesībām (nenormāli briesmīga bilde, turklāt tiesības derīgas veselus 10 gadus!), vārda nomaiņas LUIS’ā (tomēr izdevās nodot MD ar jauno uzvārdu) – bet tas vēl nav viss! Atceroties to, kā nīku divas dienas pa vismaz divām, trim stundām pie pases nomaiņas, var nedaudz saprast, kāpēc uzvārdu nemaina. Šī sistēma tiešām ir ļoti birokrātiska un ilgstoša. Man, piemēram, iznāca, ka braucot pēc pases, saņemot to pie cita lodziņa, pretim bija tā pati sieviete, kas pieņēma manu iesniegumu par jaunu pasi. Līdz ar to, viņa nedrīkstēja man pasi izsniegt un nācās gaidīt vēl, kamēr atbrīvojas cita darbiniece. Tomēr tās ir tikai tehniskas nianses, svarīgāk ir tas, kā es pati šīs nu jau trīs nedēļas esmu jutusies, dzīvojot jaunajā uzvārdā.

Un par to es varu teikt – lieliski! Man pāreja iznāca neticami organiska, jūtos pilnībā pieradusi un grūti pat noticēt, ka tikai pirms aptuveni mēneša mani visi sauca citādāk. Šķiet, ka e-pasta parakstā tikai vienreiz nokļūdījos, nu jau, kad jānosauc vārds, uzvārds – uzreiz pasaku pareizi, parakstos arī jau automātiski pareizi. Un man pat ļoti patīk kaut kur redzēt rakstītu: Māra Arāja. Vienīgi šo svētdien, kad pirmo reizi pēc kāzām skaļi cits cilvēks pateica manu vārdu un uzvārdu publiski, bišku tāda jocīga sajūta bija. Tā kā – nu jā, tiešām, tā taču tagad esmu es. Bet sajūta bija vairāk patīkama, nekā mulsinoša!

Tagad domājot, nemaz neliekas, ka man varētu būt abi uzvārdi – tas gan vairs nešķitu mans. Ja pirms kāzām par to domāju, tad tagad ir skaidrs – ka pareizi vien esmu darījusi, izvēloties vienu uzvārdu, jo šķiet, ka vēl vieglāk nevarētu savu identitāti nomainīt. Un tāpat vēl aizvien visi mani sauc par Māriņu, laikam tur ne tik ļoti uzvārds bijis pie vainas :).  Bet, vai es ar jauno uzvārdu jūtos citādāk, nekā pirms kāzām? To ir ļoti grūti pateikt, jo ir jau kaut kas mainījies, bet, vai tas ir dēļ uzvārda maiņas, vai dēļ statusa maiņas, vai vēl dēļ kā – to jau vairs nevar nošķirt vienu no otra. Vēl jau interesanti, kā ir otrai pusei – kad pēkšņi viņu radu pulkam pievienojas vēl viena persona “ne pa tēmu”, bet to laikam es nemācēšu komentēt, būs nākamreiz Alūksnē jāizvilina no kāda!

Domājot par to, ļoti gribētu dzirdēt citu pieredzi par šo jautājumu – vai mainījāt uzvārdu, pieņēmāt abus, palikāt savā un kādas bija pirmās sajūtas pēc tam? 

Advertisements

One thought on “Kas es esmu?

  1. Pēc gada vispār Tev liksies un sev jautāsi- vai ir bijis savādāk? Vismaz man tā bija. Lai gan sākumā pavisam negribēju pieņemt emocionāli savu jauno uzvārdu, īpaši tad, kad citi, piemēram, kolēģi uzzinot jauno uzvārdu pieklājīgi spļaudījās. To, protams, skumji dzirdēt. Tā kā Tev ir palaimējies ar patiesi skaistu jauno uzvārdu-tā teikt no skaista uz vēl skaistāku! 😀

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s