Desmit iespējas, kā palīdzēt draudzenei, kas sagaidījusi bērniņu!

sleepKamēr man vēl nebija piedzimusi Katrīna, kad kādiem draugiem vai pat radiniekiem piedzima mazulis, īsti nezināju, kā uzvesties, ko darīt, ko teikt u.tml. Kaut kā īpaši nebiju iepriekš saskārusies ar to, kāda tad ir dzīve ar mazu bēbīti un kā cilvēks “no malas” tajā var dažkārt ņemt dalību. Bet, pēc Katrīnas piedzimšanas, ilgākā laika posmā esmu sapratusi vairākas lietas – kas ir bijušas foršas, ko draugi ir darījuši, ko es būtu gribējusi, lai man palīdzētu, bet neesmu mācējusi paprasīt, vai iepriekš nebiju pat nojautusi, kas mani iepriecinātu pirmajos mēnešos mājās ar mazuli.

Tādēļ nolēmu apkopot desmit lietas/darbības, pie kurām vari ķerties, ja kāda draudzene ir sagaidījusi savu mazo dārgumu un īsti nezini, kā tagad reaģēt. Protams, katrs cilvēks un situācija ir atšķirīga, bet mani visi šie sīkumi un ne tikai, ļoti iepriecināja vai būtu iepriecinājuši.

1. Ja bērniņu sagaidījuši pavisam tuvi draugi – kad saņem ziņu, ka bēbis ir klāt, sazinies ar viņas vīru un piedāvā palīdzēt izrotāt māju!

Varbūt viņš no palīdzības atteiksies, bet varbūt – priecāsies. Visticamākais, ka pašam prātā neienāks palūgt palīdzību, bet izrotāta māja noteikti ļaus jaunajai māmiņai just īpašu svētku sajūtu atgriežoties mājās un arī vēl vairākas dienas pēc tam. Bet pati esi korekta, un līdz jaunās ģimenes atnākšanai mājās, dodies prom, lai sākumā jaunā ģimene var izbaudīt tikai savu kompāniju, nedomājot par viesiem.

 2. Piezvanīt un pajautāt, kā VIŅA jūtas

Visi grib zināt, kā izskatās, uzvedās, jūtas bēbis, vai naktīs guļ un vai daudz raud! Bet bieži vien aizmirst pajautāt – kā jūtas jaunā mamma! Zvani un pajautā – un ne tikai vienreiz, bet ik pa laikam, tā parādot, ka viņa nav aizmirsta. Nevēlies zvanīt, jo domā, ka traucēsi – uzraksti nelielu ziņu, pierakstot, ka, ja vēlas, var droši arī tev atzvanīt un papļāpāt.

3. Apciemo jauno māmiņu.

Šis punkts katram gan atšķirsies – bet es ļoti gribēju, lai man apciemo citi, palīdzot saglabāt realitātes sajūtu. Būtu priecājusies pat par biežākiem ciemiņiem! Bet pirms tam noteikti sazinies un noskaidro, vai viesi ir gaidīti (uzreiz piedāvājot variantu, ka tomēr vari ierasties arī citreiz, lai nebūtu neērti atteikt). Tomēr man “vecie” uzskati, ka pirmajos mēnešos jauno ģimeni nevajag traucēt, nešķita piemēroti un jau otrā mēneša laikā patiešām priecājos par katriem ciemiņiem!

4. Pirms nes dāvanas bēbītim, pajautā – kas ir nepieciešams.

Lai nekrautos mantu un grabuļu kalni – piezvani iepriekš un pajautā, ko labāk aiznest raudzību dāvanā. Tā arī būsi droša, ka tava dāvana tiks kārtīgi izmantota. Savukārt, jaunajai mammai varu ieteikt – uzreiz pateikt vairākas idejas, dažādos cenu diapazonos, lai ir no kā izvēlēties, atkarībā no apstākļiem!

5. Nesot dāvanu mazajam, pieliec kaut ko arī jaunajai māmiņai – lūpu balzāmu, vannas bumbu, jaunāko tenku žurnālu utml.

Tas var būt vismazākais nieciņš, bet atkal – dos jaunajai mammai iespēju sajusties īpašai ne tikai tāpēc, ka ir dzemdējusi mazu bēbi, ko visi nāk apbrīnot, bet arī tāpat vien, jo tu novērtē viņas draudzību.

6. Aiznes sildāmu ēdienu

Iepriekš man šī šķita tāda ļoti amerikanizēta tradīcija, bet pēc pirmajām nedēļām ar bēbi, biju tik laimīga, ja kāds, kas atbrauca ciemos, uztaisīja ēst! Jo man grūtības sagāda jau pati izdomāšana vien, ko lai gatavo, kur nu vēl gatavošana. Tādēļ nekautrējies uzcept sacepumu, ko aiznest jaunajai māmiņai – viņa noteikti to novērtēs, pat, ja pati iepriekš nebūs iedomājusies, ka varētu to gribēt! Vasarā, kad ciemos nāca draudzenes, viņas pa ceļam paņēma picas! Ideāls variants – man vispār nebija jādomā par viesu uzņemšanu un visas, darba dienas beigās, bijām paēdušas.

7. Negaidi, kad viņa izdomās sarunu tematu, visticamākais, viņa galvā skaita stundas līdz bēbīša ēšanai/gulēšanai utt.

Atceros, cik man bija grūti izdomāt, par ko tad lai parunā, kas neskar bēbi, jo šķita – cik tad to var klausīties! Bet pati biju neizsakāmi priecīga klausīties stāstus par to, kā noris ikdiena ārpus mana dzīvokļa sienām.

8. Runā par kaut ko citu, ne tikai mazuli – izstāsti par jaunāko filmu, ziņām u.tml.

Jā, mazais bērns ir kaut kas īpašs un neticams jaunajai māmiņai, bet viņa tāpat noteikti grib saglabāt saikni ar realitāti. Palīdzi viņai! 🙂

9. Ej kopā garās pastaigās, kaut piecas stundas.

Te pat nav ko piebilst – ja mamma ir gatava, ka mazuli var pabarot, piemēram, parciņā – tad atbrīvo kādu brīvdienu un pavadi to kopā ar viņu. Svaigs gaiss visiem nāk par labu, tāpat kā izkustēšanās! Turklāt šādi var paspēt tiešām izrunāt visus jaunumus.

10. Sūti smieklīgas un iedvesmojošas bildes, komiksus, rakstus par bēbīšiem

Protams, protams – visa mūsu dzīve kādu laiku pēc bērna piedzimšanas griežas tikai un vienīgi ap viņu. Un, lai kā arī priecātos par dažiem uzmanības novērsējiem, beigās viss tāpat atgriežas pie tās mazās būtnes. Un dažreiz, it īpaši grūtākos brīžos, tieši humors palīdz tikt galā ar jaunajiem pienākumiem, vai, kad sajūties ne tik spējīga mamma kā citas (tā sajusties ir ļooti viegli!) – kāds iedvesmojošs stāsts palīdzēs atkal saņemties. Tava – draudzenes iespēja ir atbalstīt kaut ar maziem niekiem un nelielām darbībām! Šo es pat nebūtu iedomājusies, ja viena mana draudzene (Paldies Madara 🙂 ) ik pa laikam vienkārši feisbuka čatā neieliktu kādu bildi vai linku uz rakstu par kaut ko interesantu, saistībā ar bērniem. Un parasti tas pat šķiet – īstajā brīdī īstais saturs!

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s