Katrīnas darbu plaukts – 2.daļa

20160107_091632

Kā jau solīju – laiks otram pastāstam par Katrīnas “darbu” plauktu, kurā glabājas dažādi materiāli ar kuriem pašiverēties. Šeit stāsts par pirmo no tiem, bet otrā glabājas četras aktivitātes – pārnešanai, pīšanai un krāsošanai. Tātad par visu pēc kārtas, sākot no kreisā stūra:

KASTAŅU PĀRLIKŠANA OLU KĀRBIŅĀ

Nepieciešams – kastīte ar kastaņiem, karote, olu kārbiņa.

Gadījumā, ja kādam šķiet, ka darbošanās izskatās rātna sēdēšana pie materiāla :)
Gadījumā, ja kādam šķiet, ka darbošanās izskatās rātna sēdēšana pie materiāla 🙂

Darbošanās – noliek priekšā materiālu, atver olu kārbiņu un ar karoti pārnes kastaņus no kastītes uz olu kastītes iedaļām. Sākumā devu Katrīnai 10 kastaņus, lai katrā vietiņā sanāk viens, bet ievēroju, ka dažreiz viņai patīk improvizēt, piemēram, cenšoties katrā iedaļā ielikt tieši divus kastaņus. Tāpēc kastaņu skaitu palielināju, neskatoties, lai precīzi atbilst iedaļu skaitam.

Atkāpei: Olu kastītes vispār ir brīnišķīgs materiāls, ko izmantot – šķirošanas spēlēs, iekrāsojot atsevišķus nodalījumus, citu objektu šķirošana, iezīmēt burtus iekšā un meklēt atbilstošus objektus, nemaz nerunājot par torņu būvēšanu un gultu taisīšanu lellēm (mani gan vienmēr mulsina Katrīnas mīlestība pret leļļu “gultām” ar uzliekamiem vākiem 😀 ).

PĪNĪTES PĪŠANA

Nepieciešams – trīs dažādu krāsu striķīši (var nopirkt audumu, aizkaru salonos), kuri vienā galā salīmēti/sašūti kopā, paliknis, knaģis, ar ko pīni piespraust pie palikņa.

20160107_091832Darbošanās – pīni piesprauž pie palikņa, iztaisno striķīšus izklaidus. Tad vidējo pieliek tuvāk tam, kas kreisajā malā. Kreisās malas galējo striķīti liek pāri vidējam, pietuvinot pavisam blakus labās malas striķītim. Labās malas galējo – liek pāri vidējam, pietuvinot kreisās malas. Un tā tālāk..pamēģinot ir ļoti skaidrs – šis tiešām ir viens no vingrinājumiem, kur paļaujoties uz savu roku kustībām, visticamākais, izdosies pareizi.

Šis ir Montessori pedagoģijas praktiskās dzīves vingrinājums (bet izklāstīts vispārīgi, tāpēc šo aprakstu nevarētu izmantot precīzam demonstrējumam), ko nesen esmu ielikusi plauktiņā un pagaidām Katrīna interesi izrāda tikai, ja es pati paņemu no plaukta un sāku pīt pīnīti – tad gan uzreiz ir klāt un grib pamēģināt. Principu izprot, bet jāsaka, ka pēc tam, kad 4-5 reizes striķīti pārlikusi, tad koncentrēšanās atslābst un sāk jukt, kurš jāņem. Biežāk pamanu, ka striķīši ir izņemti no trauciņa un ar tiem mēģina pie vēdera piesiet savu pingvīnu (Katrīnas interpretācija par slingu). Tā kā ar materiāliem īsti spēlēties neļauju, tad tajos brīžos parasti piedāvāju citus striķīšos ar ko tad lai sien uz nebēdu 🙂

KRĀSU JAUKŠANA

Salvetes fonā jau gaida savu lielo uznācienu!
Salvetes fonā jau gaida savu lielo uznācienu!

Nepieciešami – seši nelieli trauciņi, vēlams balti vai stikla, lai labāk redz krāsas. Man ir divu dažādu izmēru, lai ir papildus šķirošanas (liels/mazs) elements. Pārtikas krāsas – zila, dzeltena, sarkana, pipete. Papildus – palete, krāsu lapiņas pa pāriem zils-dzeltens, sarkans-dzeltens, zils-sarkans

Darbošanās – mamma lielākajos trauciņos sajauc ūdeni ar pārtikas krāsām trīs pamatkrāsās. Pie mazajiem trauciņiem pieliek lapiņas ar krāsām, kuras jāsajauc. Ar pipeti pārnes ūdeni no lielajiem trauciņiem atbilstošās krāsās mazajos trauciņos. Katrīnu krāsas ļoti interesē un 11 klasiskās krāsas viņa atpazīst un var nosaukt no aptuveni 2 gadu 4 mēnešu vecuma, tāpēc sajūsma, ieraugot, piemēram, ka sarkanu un zilu sajaucot iznāk violets, bija nepārspējama :). Šis ir viņas mīļākais materiāls plauktā un tiek paņemts teju katru dienu ar tekstu “mammu, jauksim krāsiņas”. Nav gan tik patstāvīgs, kā citi, jo prasa manu iesaisti, sajaucot krāsas.

ŠAMPANIEŠA KORĶU PĀRNEŠANA UZ BĻODIŅU

Nepieciešams – kaste ar daudz šampanieša, vīna korķiem, lielās grila stangas, bļodiņa

20160107_092027Darbošanās – izmantojot lielās grilla stangas, pa vienam pārcelt korķus no kastes bļodiņā. Izklausās samērā vienkārši, bet mazām rokām ar knaiblēm ir ko noņemties. Īstenībā šo materiālu biežāk izmanto pieaugušie, nekā Katrīna, turklāt, noder arī viesību spēlēm – uzdevums vienkāršs, bet pamēģināt izspēlēt uz ātrumu pārlikt bļodiņā 20 korķus, vai – kurš ieliks vairāk, pirms sāks gāzties ārā (bļodiņa ir neliela un tajā viegli ielikt ir pirmos 9-10 korķus, pēc tam situācija kļūst sapringtāka 🙂 )

Bet vispār šo materiālu drīz mainīšu..ko iesākt ar veselu kasti šampanieša korķiem? Tik daudz zīmodziņu man nevajag!

Bija prieks padalīties ar šīm aktivitātēm, un, ja ir interese, nomainot kādus materiālus pret citiem, priecāšos atkal par tiem pastāstīt!

Advertisements
Categories Bez tēmas

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s