10 idejas, kā “izklaidēt” bērnus garajos pārbraucienos

20160815_083032Mēs esam ‘roadtrip’u’ ģimene – ir forši kaut kur aizlidot, ir forši zvilnēt viesnīcā, bet nekas nevar pārspēt kopīgu braukšanu ar mašīnu, gulēšanu teltīs kaut meža vidū un uz ugunskura taisītas vakariņas. Protams, katram šādam braucienam ir arī kulminācija, kur lēnām krājoties pilnam nervu kausiņam ik dienu vācot kopā mantas, krāmējot bagāžniekā, vakaros ceļot telti, pa vidu ganot bērnu, taisot vakariņas, kad vienmēr kaut kas aizmirsts mājās, mašīnā ir pārvērtusies par atkritumu glabātuvi, utt., kurā šķiet – bhāāā, nekad vairs, kāpēc, un vispār, iešu gulēt mašīnā. 😀 Bet tāpat, kā tuvojas vasara, tā sākam plānot arī šādu braucienu (šis gads nav izņēmums, bet par to, kad pienāks laiks). Tomēr, kamēr ir pārējie deviņi mēneši, kuros par teltī gulēšanu ar bērniem negribās pat domāt, tāpat diezgan regulāri braucam lielus gabalus ar auto – gan mani radi, gan Jāņa dzīvo diezgan tālu no Rīgas un viņu apciemošanai jārēķinās ar 2 vai 3,5 h ceļā. Man ir paveicies, un abas meitenes ir dzimušas labas auto braucējas, kas maziņas mierīgi lielāko daļu ceļa noguļ. Bet, Katei augot, nācās kļūt radošiem, lai izdomātu, kā viņai izklaidēties, un par to arī šoreiz – padalīšos ar dažām idejām, ko mēs darām/darījām mašīnā, kad atkal esam tajā iekravājušies uz kārtējo garo pārbraucienu.

 • Klasika, bet vienmēr noder – vasarā mūsu auto ievācās arī kastīte ar krītiņiem un lapas, jo zīmēšana nostrādā gandrīz jebkad, gan zīmēt pašai, gan skatīties, kā zīmēju es. Krītiņi, jo nevar nolūzt, kā zīmuļi un nesmērē tik vienkārši, kā flomasteri. Lai efekts nekļūtu par defektu un ātri nenonāktu pie histērijas, ka neko nevar uzzīmēt, vērts padomāt par stingru pamatu, ko palikt zem lapas.
 • Runājot par stingru pamatu – paņemt līdzi kādas grāmatas. Atkal, var šķirstīt pats bērns, var lasīt priekšā, var izmantot par stingru pamatu lapām, kad zīmē.
 • Kad Katrīna bija mazāka, labi noderēja mantiņas, kas parasti paredzētas vannai (ar gumijas lipekļiem) – to lipināšana pie loga ir diezgan laba izklaide (tāpat kā vēlāk loga tīrīšana… )
 • Spēle “kas sākas ar skaņu…” un tā var iet cauri teju visam alfabētam. Es parasti sākumā izvēlos skaņas, kurām Kate zina daudz vārdus un tad, kad jau iekarsusi spēlē, lēnām ņemam grūtākus, jo pacietība jau noturīgāka. Nekas sarežģīts, tikai pajautā mašīnā, kas sākas, piemēram, ar skaņu “M” un klausies, brīnoties, cik daudz vārdu izrādās bērns zina! Pašam, protams, jāiesaistās – vārdus sauc viens pēc otra.
 • Mīklu minēšana – mums sākās kā atvasinājums no “I spy..” – vasarā domāju, pamēģināt, vai Kate jau saprot minēšanas konceptu un sāku jautāt par lietām, ko redzu pa logu, piemēram, “kas tas ir – tāds balts, izskatās pūkains…ir debesīs..”. Es parasti sāku ar abstraktākām īpašībām un, ja nevar uzminēt, saku aizvien vairāk priekšā. Gadās arī pārsteigumi, piemēram, kad pēc mana “kas tas ir, dzeltens…” atskan skaļš – makarons! Un tieši to arī biju domājusi 🙂
 • Pērlīšu vēršana – Tiger var nopirkt lielas, krāsainas pērles, ko esmu sabērusi kastītē, klāt ielikusi dažus stingrus stieples gabalus un ap divu gadu vecumu bija Katrīnas mīļākā aktivitāte mašīnā. Diezgan meditatīva nodarbe arī vecākiem, kad sajūta, ka galva jau tūliņ pārsprāgs 😀
 • Puzles, puzles, puzles.. tikai ar diviem noteikumiem – lieli kauliņi un labi turas kopā, citādi no labi domāta klusuma brīža līdz “vieglai ellei” ir tikai dažas minūtes. Katei Ziemassvētkos uzdāvināja foršu spēli/puzli – kur ir deviņi kauliņi ar dažādiem dzīvniekiem, kas dzīvo vai nu ūdenī vai uz zemes, kurus var izkārtot uz 18 dažādiem foniem, katrā noteiktā kombinācijā – pavisam maza kastīte, bet principā 18 puzles, kas jau kļuvušas par mašīnas jaunāko izklaidi.
 • Dziedāt – mašīnas braucienu klasika paaudžu paaudzēs. Es nevarēju sagaidīt, kad Kate būs tik liela, lai to darītu. No šīs vasaras tas ir noticis, arī man jau ir daži mīļākie bērnu dziesmu diski 😀 un jā, mēs esam atbraukuši Alūksne-Rīga, klausoties tikai vienu dziesmu uz riņķi.
 • Protams – ēdiens! Gluži kā man, arī manām meitām ēdiens var atrisināt praktiski jebkuru problēmu. Galvenais, parūpēties, lai līdzi ir kas kaut cik veselīgs un nav jāpērk kaut kas tuvākajā benzīntankā. Lai ērtāk, augļus iesaku uzreiz sagriezt, sadalīt, vēl parasti ņemu līdzi siera nūjiņas, kas uzreiz asociējas ar pārbraucienu. Bet nu tas jau pēc katra paša vēlmēm.Tas gan vairāk attiecās uz visas dienas braucienu, ne divstundnieku, tik ilgi jau gan mēs vēl varam paciesties.
 • Visbeidzot – skatīties pa logu un pļāpāt! Dažreiz tikai pavisam vienkārša, sākumā pat varbūt nedaudz garlaicīga saruna, aizved līdz stāstiem, ko turpini pārrunāt un pārstātīt citiem vēl mēnešiem ilgi.

Lai visiem forši un viegli braucieni! Priecāšos, ja padalīsies ar saviem tricks&tips komentāros, noderēs priekšdienām!

20160725_132137

 

 

Advertisements
Categories Bez tēmas

2 thoughts on “10 idejas, kā “izklaidēt” bērnus garajos pārbraucienos

 1. Valteram ļoti patīk minēt dzīvniekus. Māmiņa iedomājas kādu dzīvnieku. Bērns uzdod bezgala daudz jautājumus- vai viņš dzīvo mežā, vai zoodārzā vai mājdzīvnieks, vai viņam ir 4 kājas….. Mamma atbild tikai ar jā vai nē. Līdz brīdim kamēr uzmin un tad mainamies lomām.

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s