Montessori “piešprice” bēbīša pirmajos mēnešos

20170205_091358.jpgTiem, kas lasījuši manu blogu jau kādu laiku, noteikti nav noslēpums, ka lielā mērā esmu Montessori pedagoģijas piekritēja, kā nekā, pat izgāju kursus, lai uzzinātu vairāk. Pati par Montessori sāku interesēties, kad Katrīna bija aptuveni pusgadu veca un pa bišķiņam centos to ieviest arī mūsu mājas dzīvē. Īsteniem un pārliecinātiem Montessori pedagoģijas piekopējiem manas aktivitātes varētu šķist niecīgas, tomēr es esmu par to, ka no katras filozofijas ir kaut kas, ko var paņemt sev, kaut kas, kam var nepiekrist un galu galā – nav neviena labāka bērnu audzināšanas paņēmienā kā uzticēties un sekot savai intuīcijai. Tomēr, kad uzzināju, ka gaidu otro bērniņu, nopriecājos – šoreiz ar Montessori pieeju varēšu sākt jau no paša sākuma! Protams, pirmie daži mēneši ir tie, kuros mazajam neko daudz nevajag, tik vien kā iespēju skatīties acīs saviem mīļajiem cilvēkiem, būt kopā, siltumā, sausumā, mīlētam un lolotam. Lai to nodrošinātu un pārliecinātos par, tā teikt, efektivitāti, nav nepieciešama neviena pedagoģija. Tomēr ir dažas lietas, kas man šķita svarīgas un saprotamas un ko vēlējos nodrošināt arī Billei, lai pirmo lielo iepazīšanos ar lielo pasauli, kur viņa nonākusi, padarītu pēc iespējas harmoniskāku. Droši vien man var norādīt, ka tās idejas jau nav ekskluzīvi Montessori  idejas, bet tas ir bijis ceļš, kā es līdz tām esmu nonākusi – meklējot plašāku informāciju par to. Noteikti tikpat labi tās var “ierakstīt” zem citām pieejām, bet es šeit ne par birku spraušanu un vienīgās patiesības piedāvāšanu. Vienkārši, padalīšos ar dažām lietām kas, iekārtojot bēbīša vidi mājās, man šķita svarīgas un izskatās, ka Billei pret to nav bijis iebildumu. Uhh, kas par ievadu, bet tad par lietu!

Sakārtota vide, bez liekiem stimuliem

20170204_234820.pngJa godīgi, es par esmu gājusi vienu līmeni tālāk un par vidi bez liekiem stimuliem domāju jau vairs ne tikai bēbīša vietu kontekstā, bet vispār, nepārbāzti plaukti, neapkrāmēts galds, kāds ekskluzīvi tukšs plaukts – es jūtu, ka arī man paliek daudz vieglāk, ja skatiens neaizķeras aiz mantu kaudzēm.

Bet Billes spēlēšanās stūris ir diezgan vienkāršs – pie sienas spogulis, zemē sega ar vienkrāsainu pārvalku, grozs ar mantām, no kurām cenšos, lai vienlaikus visas nemētājās uz segas. Proootams, tas ir manā prātā ideālais variants, realitāte vakarā visbiežāk ir tāda, ka uz segas mētājās puse Billes mantas, vēl Kates mantas, kādas pārvilktās bikses, tukša kafijas krūze un vēl un vēl. Bet ideja man ir un darbdienās, kamēr esam mājās vienas, pat diezgan realizējama.

Mobiļi

(es tiešām nezinu, kā latviski iztulkot “mobile”, tāpēc atvainojos par šo dīvaino vārdu)

20161103_123317
Melnbaltais mobilis un zemais spogulis

Šajos četros mēnešos Billei esmu uztaisījusi divus mobiļus – viens no tiem ar augsta kontrasta melnbaltiem attēliem, kuri nav sarežģīti, ir stingri noteiktas robezās. Tas ir būtiski, jo sākumā bēbītis vislabāk atšķir tieši melnbaltus attēlus, pārāk daudz detaļu traucē uztvert attēlu un āpēc bildei būtu jābūt pēc iespējas vienkāršākām. Attēlus izgriezu, ielaminēju, saliku pa pāriem kopā tā, lai abās pusēs būtu attēls. Piesēju pie vienkārša koka zariņa un viss – gatavs!

Otrs, saukts par Gobbi mobile, bija sarežģītāk
izveidojams, bet tāpat – neprasīja vairāk par vienu vakaru. Abhaban vekalā nopirku piecas putu
plasta bumbas un piecus vienas krāsas, bet dažādu toņu izšūšanas diegus (kopā 10 – no katra toņa nepieciešamas divas paciņas). Tad bumbai izdur caurumu, kur izver un sasien diega vienu galu, lai turētos pie bumbas un tad, lēnām un pacietīgi, tin diegu apkārt bumbai, cieši piespiežot, kamēr visa bumba ir aptīta. Tā aptin visas piecas bumbas, pēc tam dažādā garumā (īsākā diegā gaišākā bumba, tumšā bumba – visgarākā, t.i. vistuvāk bēbītim) piesien pie koka zariņa tā, lai bumbas kristu apmēram 45 grādu leņķī.

Šo mobiļu galvenais mērķis ir – trenēt bēbīša spēju koncentrēti

dsc_0237
Gobbi mobilis

es, vērot. Gobbi mobilis arī spēju atšķirt krāsu nianses. Bille pirmos dzīves mēnešus vairāk interesējās par melnbaltajām bildēm, varēja ilgi tās vērot, interesanti bija redzēt tik mazam bēbītim konkrētu acu zīlītes kustību, sekojot attēla robežai. Augot lielākai, interese parādījās arī par Gobbi mobili un ir tik aizraujoši redzēt koncentrēšanos un vērošanu – sekojot ar acīm no vienas bumbas uz nākamo un nākamo. Protams, tagad lielu prieku sagādā arī jau spēja bumbas kārtīgi iešūpināt. Katrā ziņā abi šie mobiļi ir bijuši ļoti jēdzīgs DIY projekts, kas noder vēl aizvien.

Zemais spogulis pie sienas

Spogulis pie sienas ir ļoti nozīmīgs, lai palīdzētu bērnam atklāt apkārtējo vidi – tas dod papildus skatpunktu uz visu telpu, vienlaikus arī ļaujot mazulim jau lēnām sākt sevis apzināšanos, vērojot pašam savu attēlu. Bille dievina spoguli! Tur viņa vēro sevi, apkārtējo vidi, virs sevis pakarināto mobiļu atspulgus. Sākumā tikai skatījās, ilgi nenovēršot skatienu, tagad smejas un kaut ko jau sarunājas. Ieraudzīt spogulī māsu vispār ir lielākais prieks jebkad. Tāpat arī tas motivē celties augstāk uz rokām, kad atrodas uz vēdera, lai varētu atkal papriecāties par attēlu spogulī.

Nu, un tā īsti vairāk nekas arī mazulim jau īstenībā nav vajadzīgs – vēl, protams, grozs ar mantām graušanai, grabināšanai, čaukstināšanai, knibināšanai. Lielākoties rotaļlietas ļoti labi papildināmas, izpētot arī jau mājās esošās lietas – koka karotītes, papīra krūzītes, viskārdinošākās tāpat vienmēr ir lielās māsas mantas – rozā poniji, mašīnas, lielie lego kluči, leļļu mājas mēbelītes.

Un dienas beigās tāpat pats svarīgākais vienmēr būs tas laiks, kas pavadīts skatoties vienam otram acīs vai turot sev cieši piespiestu mazu, siltu kunkulīti, pļāpājot un smejoties. Vispirms – komunikācija un tikai pēc tam viss pārējais!

20170205_091358.jpg

Advertisements
Categories Bez tēmas

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s