Taureņa definīcijas materiāls lejupielādei

Pirms apmēram gada Montessori kursos taisīju mājasdarbu – materiālus lielajam “Definīcijas” demonstrējumam. Pagājušajā nedēļā izvilku, apskatīties, un izrādās – mums tieši šobrīd ļoti aktuāli un nodomāju, varbūt noderēs vēl kādam. Definīciju sagatavoju šobrīd diezgan aktuālam objektam – taurenim. Kad vēl, ja ne pavasarī, par tiem kārtīgi izrunāties. Mēģināšu raksta beigās pievienot lejupielādējamus dokumentus, cerams, sanāks. Ja vēlas, var lietot visu, bet iespējams arī izdrukāt tikai attēlus un mācīties taureņa sastāvdaļas kā tādas, neieslīgstot tālāk definīcijā. Bet, par visu pēc kārtas.

Taureņa definīcijas materiāls sastāv no:

  • diviem kartīšu komplektiem, kur iezīmētas dažādas daļas, no kā sastāv taurenis un kur viens komplekts ir ar daļas nosaukumu, viens ir bez tā un daļas nosaukums uz atsevišķas sloksnītes. Var strādāt tikai ar šo, sākotnēji skatoties tikai kartītes bez uzrakstiem, bērns nosauc, kas tur attēlots, nezināmos jēdzienus apgūstot ar trīspakāpju lekciju (tas ir…; parādi, kur ir…; kā sauc šo…). Pēc tam ņem kartītes ar jēdzieniem, lasa vārdus uz tām un liek pie atbilstoša attēla, Tad blakus novieto kartītes, kurām jau ir uzrakstīti jēdzieni – kontrolkartītes.
  • grāmatiņas, kur katrā atvērumā kreisajā pusē ir tāds pats katra jēdziena attēls, kā definīciju kartītēm, bet labajā pusē – definīcija katram jēdzienam. Šo bērns var šķirstīt, lasīt, aplūkot attēlus.
  • vēl komplektā ietilpst trīs aploksnes, kurās ir tikai definīcijas (tās pašas, kas izmantotas grāmatā) – vienā no aploksnēm ir vienkārši kartītes ar definīcijām un tās bērns salīdzina ar grāmatiņu; otrā – ir kartītes, kur jēdziena vietā ir tukša vieta un ir mazas lapiņas ar jēdzienu – bērnam jālasa definīcija un jāpiemeklē īstais jēdziens, trešā – definīciju lapiņas ir horizontāli pārgrieztas uz pusēm un jāmeklē definīcijas sākumam atbilstošs nobeigums.

20170424_100053Šis ir materiāls, kas paredzēts krietni lielākiem bērniem, nekā Katrīnā – no apmēram 5,5 gadiem, jo paredzēts lasītprasmju attīstīšanai, lasīšanai ar izpratni, lasītā teksta uztverei. Savukārt mazāki bērni var darboties tikai ar kartīšu komplektiem, kur iepazīstas ar taureņa sastāvdaļām un jēdzieniem, kā arī skatīties un ar mammu izrunāt grāmatiņu. Bet pievienošu visus materiālus, varbūt noder arī jēdzienu definīcijas.

Kartīšu komplekti man ir noformatēti tā, ka iesaku drukāt “divus uz vienas lapas”, citādi tās būs pārāk lielas. Veidojot materiālu, esmu to saglabājusi tikai pdf formātā, tāpēc to uzlabot nevarēju. Kad kartiņas izdrukātas, tās uzlīmē uz sarkana papīra (vai nokrāso sarkanas malas), tā ievērojot Montessori krāsu marķējumu, kur sarkanā krāsa norāda, ka materiāls ir par faunu (fauna – sarkans, flora – zaļš, kosmoss, daba – zils, ar cilvēku saistītas lietas – dzeltens).

Ak jā, un vēl – ideāli, ja ir arī atbilstošs objekts, ko pievienot šim materiālam, manā gadījumā – taureņa figūriņa. Tikai jāpievērš uzmanība, lai tai tiešām ir viss, kas aprakstīts jēdzienos. Piemēram, es ilgi meklēju taureņa figūriņu, kurai var redzēt arī acis!

Taurenis – definīcijas grāmatiņa

Taurenis – definīcijas kartītes

Taureņa definīcijas – 1. un 3. aploksnei

Taureņa definīcijas bez jēdziena – 2.aploksnei

Sarkani jēdzieni ar definīcijām – 2.aploksnei

 

Advertisements

Komentēt

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out /  Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Mainīt )

w

Connecting to %s